Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

Białołęckie Zagłębie Teatralne

Białołęckie Zagłębie Teatralne

Białołęckie Zagłębie Teatralne to nie tylko znane nazwiska reżyserów i nagradzane w całym kraju grupy teatralne: Zespół Teatru 13, Kompania Teatralna Mamro i Teatr Działań Twórczych. To także kilkaset premier, ogromna część historii BOK-u i jeszcze więcej wspomnień. Teatr zawsze był w BOK-u ważny, od niego wszystko się zaczęło.

Białołęckie Zagłębie Teatralne zostało założone w 1997 roku przez ówczesnego dyrektora Białołęckiego Ośrodka Kultury, Tomasza Służewskiego. Poprzez regularny mecenat Ośrodka, stałe finansowanie i wsparcie organizacyjne oraz zaangażowanie i pracę reżyserów, inscenizatorów i aktorów związanych z BOK-iem, Zagłębie przeszło drogę od lokalnego skupiska teatrów amatorskich do wysokiej klasy wykonawczej zespołu aktorów i twórców teatru, posiadającego rozpoznawalną markę na teatralnej mapie całego kraju. Zagłębiu udało się wypracować, unikatowy na skalę ogólnopolskiego teatralnego ruchu amatorskiego, model regularnej działalności repertuarowej prowadzony dla stałej widowni.

Do najważniejszych produkcji BOK-u należą m.in.: „Mistrz i Małgorzata” (2005, reż. Tomasz Służewski) , „Bolero Artura” (2007, reż. Tomasz Służewski), „Sen nocy letniej” (2009 reż. Aneta Muczyń), „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” (2010, reż. Grzegorz Reszka), „Czego nie widać” ”(2011 reż. Grzegorz Reszka), „Wesele u drobnomieszczan” (2011, reż. Aneta Muczyń), „Miss hiv” (2014 reż. Dominik Wendołowski), „Ożenek” ,„Bóg mordu” (2014 i 2015, reż. Aneta Muczyń ) czy Woln-ość `90 (2016, reż. Piotr Ratajczak), zakwalifikowana do 23. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Oprócz występów na macierzystej scenie teatry Białołęckiego Zagłębia Teatralnego prezentują się także na innych polskich scenach, biorą również udział w festiwalach i konkursach, zdobywając liczne nagrody.

Obecnie Białołęckie Zagłębie Teatralne tworzą 3 teatry:

Zespół Teatru 13 – jeden z najstarszych niezawodowych teatrów działających w Warszawie, założony w 1988 r. przez Tomasza Służewskiego jako Teatr 13. Lider, jeśli chodzi o ilość produkcji. Ma w dorobku blisko 80 premier, połowa z nich została zagrana na deskach BOK-u. Specjalizuje się w inscenizacjach najlepszych pozycji z kanonu dramaturgii współczesnej i klasycznej.

Kierownik artystyczny: Aneta Muczyń

Kompania Teatralna MAMRO w kategorii spektakli komediowo-kabaretowych jest niekwestionowanym liderem w BOK-u. Mobilny charakter zespołu sprawia, że Kompania jest najczęściej nagradzaną formacją na różnych festiwalach i przeglądach. Na swoim koncie mają ponad 20 premier i blisko 40 nagród.

Kierownik artystyczny: Grzegorz Reszka

Teatr Działań Twórczych – zespół młodych utalentowanych studentów, który w 2015 świętował jubileusz 10-lecia. W swoim dorobku ma 17 premier i kilka festiwalowych nagród. Chętnie sięga po groteskę, absurd i dobrą literaturę.

Kierownik artystyczny: Aneta Muczyń