Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

CZYTAMISIE

Przełamywanie barier pomiędzy dziećmi i rodzicami, pozwolenie sobie na eksperymentowanie i spojrzenie na siebie z innej perspektywy. Czasem wystarczy kilkadziesiąt minut wspólnego działania, by przypomnieć sobie to, co w budowaniu relacji z dziećmi jest najważniejsze. W Białołęckim Ośrodku Kultury odbywają się warsztaty, na których zmienia się świat dzieci i rodziców. I są na to dowody!

CZYTAMISIE to cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci i rodziców, prowadzonych przez Annę Hajzik-Jurlewicz, neurologopedę kliniczną i pedagog specjalną, odbywających się od września 2017 r. w Białołęckim Ośrodku Kultury. Pomysł zrodził się z potrzeby zmierzenia się z problemem coraz mniejszej pełnowartościowej ilości czasu, jaką rodzice spędzają ze swoimi dziećmi.

Instytucje kultury, ale także różnego rodzaju stowarzyszenia czy grupy nieformalne koncentrują się na zaproponowaniu ciekawych zajęć artystycznych lub edukacyjnych różnym grupom wiekowym, zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom czy dziadkom. Bardzo mało jest inicjatyw przeznaczonych dla rodzin. Pomyśleliśmy więc, że czas to zmienić. Tak powstał pomysł na CZYTAMISIE – warsztaty, podczas których rodzice na nowo uczą się patrzeć na świat z perspektywy dziecka, a dzieci uczą się rozumieć świat rodziców, podkreśla Karolina Adelt-Paprocka, dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury.

Zajęcia podzielone są na 2 części – pierwsza z nich to krótkie czytanie książki o tematyce bliskiej dzieciom, poruszającej trudne dla nich tematy. Druga część to zabawa z rodzicami: wspólne tworzenie prac plastycznych, zabawy słowne i ruchowe, nawiązujące do historii z książki. W semestrze zimowym uczestnicy zajęć uczyli się nazywać  emocje i szukali sposobów na radzenie sobie z nimi: zastanawiali się nad tym, czy złość rzeczywiście jest zła, dlaczego warto oswajać swoje różne strachy, czy też dlaczego fajnie jest być wdzięcznym za różne miłe rzeczy, które ktoś inny dla nas robi.  W semestrze letnim, wyposażeni w wiedzę o tym, jak potrzebne i ważne są emocje, dzieci z rodzicami idą krok dalej – zaczynają spotkania o relacjach i umiejętności odnalezienia się w różnych kontekstach społecznych. I tak temat różnic między ludźmi będzie pretekstem do rozmowy o niepełnosprawności, potrzeba używania zwrotów grzecznościowych będzie naturalnym wprowadzeniem do przygotowania maluchów do bycia świadomymi odbiorcami instytucji kultury, jak teatr lub muzeum, a uważne wsłuchiwanie się w świat dźwięków będzie znakomitą okazją do uświadomienia dzieciom, jak ważne jest słuchanie siebie i wzajemny szacunek.

Nasze warsztaty to czas dla dzieci i rodziców, na odkrycie na nowo tego, że spędzanie czasu razem jest ważne i że tak naprawdę niepotrzebny jest nam zasobny portfel, by dziecko było szczęśliwe. My, dorośli często wpadamy w pułapkę swoich własnych oczekiwań. Mamy je, gdy idziemy do restauracji, czy korzystamy z usług specjalisty. Czasem przychodzimy z nimi również na takie wydarzenia jak warsztaty. Chcemy czegoś konkretnego i trudno nam znaleźć przestrzeń na to, by wydarzyło się na nich coś niespodziewanego. Do tego często dochodzi blokada przed zareagowaniem na daną sytuację tak, jak naprawdę mamy ochotę, a nie tak, jak wypada. Staram się tak programować warsztaty, by rodzice mieli możliwość pozbycia się tych wszystkich „trzeba”, „wypada”, „powinno się” i mogli wsłuchać się w potrzeby swojego dziecka, tłumaczy Anna Hajzik-Jurlewicz.

„CZYTAMISIE. Kameralne warszaty rodzinne” odbywały się od września 2017 do czerwca 2018 raz w miesiącu w sali animacyjnej przy Głębockiej 66 w dwóch grupach wiekowych: 3-4-latków i 5-6-latków. Każda grupa składała się z 10 dzieci i ich rodziców.