Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

GARDEROBA Festiwal Teatrów Niezależnych

Festiwal Teatrów Niezależnych GARDEROBA to jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń artystycznych Białołęckiego Ośrodka Kultury i jednocześnie wielkie ogólnopolskie święto miłośników teatru. Pierwsza edycja Festiwalu, znanego wcześniej jako „Garderoba Białołęki”, została zorganizowana w 1999 r. Od tego czasu Festiwal przeszedł długą drogę od lokalnego konkursu do rozpoznawalnego w środowisku teatralnym ogólnopolskiego wydarzenia. Podczas Festiwalu spotykają się, wymieniając doświadczenia, najlepsze zespoły z całego kraju. Ma on charakter otwartego dla publiczności przeglądu połączonego z konkursem, w trakcie którego jury przyznaje nagrody finansowe w czterech kategoriach: najciekawsza inscenizacja, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka oraz najlepszy aktor. Spektaklom konkursowym towarzyszą pokazy specjalne, koncerty, warsztaty i spotkania. Co roku program Festiwalu urozmaicony jest wydarzeniami towarzyszącymi.

W 2018 roku Garderobie towarzyszył pokaz mistrzowski przedstawienia „Orestes” w reżyserii Michała Zadary z CENTRALI oraz koncerty Justyny Jary Pompadur z projektem „Krwawe ballady” i duetu Rebeka. W poprzednich latach były to m.in. „Teczki” Teatru Ósmego Dnia, „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Jana Peszka czy „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” Ireny Jun. Jury, które ocenia inscenizacje to wybitni przedstawiciele środowiska teatralnego. W poprzednich latach w skład jury wchodzili m.in.: Jacek Kosiński, Jarosław Gajewski, Maciej Wojtyszko, Adam Woronowicz, Jacek Sieradzki, Łukasz Drewniak, Irena Jun i Jacek Cieślak. W 2018 roku była to Joanna Trzepiecińska, aktorka teatralna i filmowa, Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” oraz Marcin Zawada, zastępca dyrektora Teatru Syrena i wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu Demoludy.
Oprócz profesjonalnego jury zmagania zespołów oceniała i nagradzała tzw. Loża Teatrów Białołęckich, w skład której wchodzą przedstawiciele teatrów działających w BOK.

Zdobywcą Grand Prix XIX Garderoby Białołęki został  Teatr Układ Formalny za spektakl „#[+#@!? (słowo na G)”  

RUSZYŁA REKRUTACJA DO XX GARDEROBY

Zapraszamy wszystkie teatry niezależne, studenckie i nieinstytucjonalne do wzięcia udziału w eliminacjach kolejnej, 20. jubileuszowej edycji Festiwalu Teatrów Niezależnych GARDEROBA, który odbędzie się w dniach 21-23.03.2019 r.

Z przesłanych zgłoszeń w ramach selekcji wyłonieni zostaną finaliści, którzy będą się prezentować na scenach BOK i konkurować o grand prix. Nagroda trafi również do najlepszego reżysera oraz aktorów.

Na zgłoszenia wraz z rejestracją spektakli czekamy do 31.12.2018 roku.

Pliki do pobrania: Regulamin i karta zgłoszenia

 Kontakt: a.muczyn@bok.waw.pl, tel. 607 380 184