Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

O nas

BIAŁOŁĘCKI OŚRODEK KULTURY

Białołęcki Ośrodek Kultury to jedna z największych i najbardziej nowoczesnych instytucji kultury w Warszawie. Działa tu pierwsze na Białołęce kameralne kino (Kino na Bok-u), będące miejscem spotkań ze świetnym filmem i przestrzenią do rozwoju dobrych praktyk filmowych, ale również rozrywką na najwyższym poziomie dla całych rodzin, dwie duże sceny widowiskowe przy van Gogha 1 i Głębockiej 66, organizowany jest ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych GARDEROBA, koncerty największych gwiazd z całego świata a w zajęciach i warsztatach artystycznych i edukacyjnych bierze udział ponad 1300 osób rocznie.

Od początku powstania ważnym elementem działalności Ośrodka są działania społeczne. Od 2014 roku działają „3 Pokoje z Kuchnią”, pierwsze w Warszawie miejsce aktywności lokalnej (ul. Głębocka 84), współtworzone przez pomysły proponowane i organizowane przez sąsiadów. W tym sąsiedzkim domu spotkań każdy chętny może uzyskać wsparcie w realizacji własnych projektów – mieszkańcy dzielnicy mogą zarówno brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach, jak i samemu je organizować.

BOK obserwuje i wspiera uczestnictwo w kulturze mieszkańców dzielnicy, edukuje i wskazuje kierunki działań. W ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u” wspiera oddolne inicjatywy, wyszukuje lokalnych liderów z ciekawymi pomysłami i zaprasza ich do współpracy – w ten sposób powstało już prawie 20 różnorodnych artystycznych i zaangażowanych społecznie projektów. Natomiast w ramach Festiwalu „Białołęka Kulturalna” promuje działalność artystyczną lokalnych artystów, umożliwiając prezentację ich twórczości, na szerszą skalę, tym samym odkrywając artystyczny potencjał dzielnicy.

BOK stara się także poznać swoich mieszkańców: wie, w jaki sposób lubią spędzać czas, szanuje ich wybory, jednocześnie proponując rzeczy nowe formy. Wystarczy wymienić Białołęckie Wieczory Jazzowe, do udziału w których zapraszane są gwiazdy światowego jazzu, jak np. Jan Garbarek, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak czy Greg Osby; bezpłatne kameralne warsztaty rodzinne przygotowujące dzieci do uczestnictwa w kulturze: „CZYTAMISIE” oraz „Bajkopodróże”. Twórcze czytanki” dla starszaków, których gospodarzami są zawodowi aktorzy. Warto też w tym miejscu wspomnieć o cyklu „Wychodzę z rodzicami”, zachęcającym do skorzystania z oferty kulturalnej BOK-u osoby, mające pod opieką małe dzieci: opiekunowie są na sali widowiskowej, słuchając koncertu czy oglądając film, a za ścianą obok ich dzieci spędzają kreatywnie czas z doświadczonymi animatorami, projektując własne gry planszowe czy tworząc prace plastyczne.

Od 1997 roku w organizowanych przez BOK różnego rodzaju wydarzeniach udział wzięło ponad 650 000 osób, czyli niemal 1/3 mieszkańców Warszawy. Połowę z nich stanowili widzowie spektakli teatralnych, ponad 20 000 osób wzięło udział w zajęciach sekcyjnych, niemal 200 000 uczestniczyło w różnego rodzaju koncertach. Kino zgromadziło sześćdziesięciotysięczną widownię.

Jednak liczby, mimo że imponujące, to nie wszystko. Najważniejsi są ludzie, którzy tworzą BOK. Ludzie, którzy po prostu kochają swoją pracę i dzięki którym na Białołękę jest dużo bliżej, niż jeszcze kilka lat temu.