Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

Ali Bajda Dzika Frajda

Wyliczanki, gdybanki, tupanki i oczywiście językowe łamańce! Już po raz trzeci zaprosiliśmy Was do naszych podwórkowych eksperymentów ze słowem! 

 

Finałem naszych podwórkowych eksperymentów był spektakl ALI BAJDA DZIKA FRAJDA, który odbył się 20 września w sali widowiskowej przy Głębockiej 66. Nowe technologie i niewiarygodne podwórkowe historie! Przedstawienie z wielkoformatowymi animacjami na żywo, z mnóstwem wyliczanek i z piosenkami, które mocno zaangażowały najmłodszą widownię. Publiczność miała okazję doświadczyć scenicznej opowieści, w której pobrzmiewało echo białołęckich placów zabaw i parków. Zebraliśmy w niej Wasze i nasze wyliczanki, Wasze i nasze podwórkowe opowiastki, oddaliśmy je w ręce artystów – tak powstała jedyna w swoim rodzaju historia, którą można wyklaskać, wytupać, wyśpiewać i zobaczyć! Ali bajda Dzika Frajda – sceniczna odsłona podwórkowych zabaw ze słowem.

Autorki spektaklu:
Kama Fundichely – koncept wizualny i animacje live
Krystyna Bocheńska – wybór i opracowanie tekstów
Natalia Leszczyńska – narracja, muzyka

 

Działania realizowane w ramach projektu Wielka zabawa i ważna sprawa – język podwórka. Edycja trzecia. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020

Garść wspomnień:

W drugiej połowie sierpnia 2018 r. Białołęcki Ośrodek Kultury zaprosił dzieci w wieku 5 – 7 lat wraz z opiekunami do Parku Magiczna na literackie warsztaty muzyczno – plastyczne „Ali Bajda – Dzika Frajda” połączone z konkursem „Palec pod budkę”. Warsztaty zakończył kameralny piknik familijny „W to mi graj!”. Tematem wspólnym czterech sierpniowych warsztatów była twórczość Stefana Themersona oraz zjawiska językowe z zakresu słownego folkloru dziecięcego (wyliczanki, rymowanki, zamawianki).

W 2019 roku nasz projekt  „Wielka zabawa i ważna sprawa – język podwórka. Edycja druga”, ponownie otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”. Ali Bajda – Dzika Frajda. Pędrek Wyrzutek, Marcelianek, Majster-Klepka i Karawarabas i Sabarawarak – byli bohaterami kolejnej edycji. Zaprosiliśmy całe rodziny do zabawy ze słowem. Przypomnieliśmy wyliczanki i zamawianki z różnych czasów i miejsc, improwizowaliśmy, ćwiczyliśmy rytmizację i płynność mowy – i bardzo dobrze się bawiliśmy!