Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

BIAŁOŁĘKA KULTURALNA

Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu, podczas którego białołęccy twórcy będą mogli zaprezentować swoją twórczość zgromadzonej publiczności. III edycja festiwalu Białołęka Kulturalna odbędzie się 19 i 20 września jednocześnie w dwóch lokalizacjach BOK: van Gogha 1 i Głębocka 66. 

O ostatniej edycji

II edycja Festiwalu „Białołęka Kulturalna” odbyła się w dniach 23 – 24 lutego 2019 roku. Dwa dni, dwie sceny i cały wachlarz różnorodnych wydarzeń adresowanych do odbiorców w różnym wieku, wielu zaangażowanych Twóców i aktywistów Dzielnicy miało szansę publicznie zaprezentować swój talent i spotkać się z zasłużonym uznaniem Widzów. Nowością, względem poprzedniej edycji, była organizacja wydarzenia w Miejscu Aktywności Lokalnej, 3 pokoje z kuchnią. Spektakl „Bóg mordu” doskonale wpisał się w atmosferę domu sąsiedzkiego, a szarlotka spożywana przez aktorów stała się także poczęstunkiem dla sąsiadów. Każdy dzień tegorocznej Białołęki Kulturalnej wieńczył koncert muzyczny gwiazdy: pierwszego dnia na van Gogha 1 zaprezentował się Kuba Jurzyk z zespołem, drugiego dnia, po uroczystej Gali wręczenia statuetek „Aktywny na rzecz Białołęki”, wystąpiła niezwykła wokalistka i kompozytorka, zdobywczyni czterech Fryderyków – Ania Rusowicz. Tegoroczna Gala pokazała, że zwyciężczyni jest nie-jedna: choć Monika Stawicka – Drabik odebrała zaszczytną statuetkę Dzika, pozostali nominowani odebrali także zasłużone i uroczyste gratulacje za swoje zaangażowanie na rzecz dzielnicy. Byli to: Sylwia Murawska – Olesińska, Izabela Ziemnicka-Ucieszyńska, Marcin Karczewski, Agnieszka Woźniak i Wojciech Kot – Jasiński.

W ramach oferty dla dzieci zaprezentowali się: Teatr Działań Twórczych z „Opowieścią o moim Golemie”, Teatr 356 ” i jego „Bajka z morałem w tle” oraz najsłynniejsza pacynka Białołęki – znany z Mam Talent – Czocher, który zaprosił do swego bajkowego „Świata według Czochera”. Kino na BOKU zaprosiło na trzy seanse, a dzień wcześniej na sali przy ul. van Gogha 1 widzowie obejrzeli fantastyczną komedię lotniczą „Wniebowzięte” w wyk. Moniki Nowogrodzkiej i Ewy Ostrowskiej-Kunert. Fundacja AVE zaprosiła na dwa wydarzenia: jednym z nich była inspirująca wycieczka po Białołęce zabytkowym „Ogórkiem” z gawędą historyczną Bartka Włodkowskiego, a drugim – spotkanie w Urzędzie Dzielnicy Białołęka wokół książek „Białołęka w wycinkach” oraz „Jakubowy Tarchomiński Kościół”. Dodatkową atrakcją spotkania był koncert piosenek warszawskich w nowatorskich aranżacjach Jerzego Cembrzyńskiego. 

Kolejna edycja Białołęki Kulturalnej już za rok! 

O projekcie

Białołęka to jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic Warszawy – mieszka w niej już ponad 120 tysięcy osób! Razem z coraz większą ilością mieszkańców napływających do dzielnicy jej dorobek kulturalny dynamicznie się powiększa. Jednak do tej pory białołęccy twórcy nie mieli zbyt wielu okazji, by działać wspólnie, tworzyć i prezentować swój dorobek artystyczny. Dzięki działaniom Białołęckiego Ośrodka Kultury, który kładzie nacisk na budowanie relacji z mieszkańcami, w lutym 2018 r. odbyła się pierwsza edycja festiwalu „Białołęka Kulturalna” – inicjatywy, która stworzyła przestrzeń na pracę twórczą oraz prezentację jej wyników na Białołęce.

Na dwóch scenach Ośrodka, przy van Gogha 1 i Głębockiej 66, pojawili się artyści, zespoły muzyczne, działacze i inicjatorzy szeroko pojętej kultury – znani i lubiani białołęczanie, a także zupełnie nowi twórcy, którzy jeszcze nie mieli okazji zaprezentować się szerszej publiczności.

Podczas I edycji, Festiwalowa sobota zaczęła się od spektakli teatralnych dla dzieci: „Pinokia” Pana Teatrzyka, a także „Kulis teatru” Jacka Zienkiewicza, który zaprosił maluchy do wspólnej podróży, podczas której publiczność przeniosła się w magiczny świat sztuki scenicznej. Popołudnie należało do muzyki, poezji i teatru dla dorosłych. Jan Bzdawka, solista Teatru Muzycznego Roma, przeniósł widzów w magiczny świat broadwayowskich musicali, porywając (wraz z dzieciakami z Ogniska Musicalowego) całą publiczność do tańca. Poetka Sylwia Szeliga zadbała o duchowy wymiar sobotniego wieczoru, grupa Café Cortao zaprezentowała pełną energii i radości muzykę flamenco ze słonecznej Andaluzji, a Paweł Burczyk rozśmieszał do łez podczas swojego monodramu „4 tony podłogi”. Sobotnie wydarzenia w BOK-u zostały dopełnione spotkaniem z Bartłomiejem Włodkowskim, które odbyło się w Białołęckim Ratuszu w ramach promocji albumu jego autorstwa „Tarchomin’ 80”, ze zdjęciami Wiesława Antosika. Gościem specjalnym był nasz sąsiad Marek Sierocki.

Drugi dzień również zaczął się teatralnie od  spektaklu Teatru 356 „Spełnione marzenie wróżki Fru Fru” oraz wzruszającej opowieści o piesku („Baśniowy pokoik”) Teatru Dobrego Serca. Następnie widzowie w sali widowiskowej przy Głębockiej wysłuchali rozśpiewanych „Żaniołków” – dzieciaków ze Szkoły Podstawowej nr 355. Kolejnym punktem programu było gwiazdorskie show Artura Barcisia, w którym Aktor w zabawny sposób opowiadał o swojej drodze do aktorstwa, zapraszając za kulisy teatru i planu filmowego. Z kolei Warsaw String Players, pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego, zaczarowali publiczność niezwykłym koncertem muzyki klasycznej, w którym można było usłyszeć m.in. utwory Edvarda Griega, Ignacego Jana Paderewskiego czy Krzesimira Dębskiego. Kulminacyjnym punktem programu była gala finałowa połączona z koncertem Sidneya Polaka, podczas której zostały wręczone nagrody dla najbardziej aktywnych mieszkańców Białołęki: Bartosza Dąbrowy, działającego na rzecz młodych mieszkańców Białołęki, Moniki Stawickiej-Drabik, współtwórczyni Teatru 356 oraz Aleksandry Gajewskiej, jednej z założycielek inicjatywy Białołęka Jest Kobietą.