Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

BIAŁOŁĘKA KULTURALNA

Białołęka to jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic Warszawy – mieszka w niej już ponad 120 tysięcy osób! Razem z coraz większą ilością mieszkańców napływających do dzielnicy jej dorobek kulturalny dynamicznie się powiększa. Jednak do tej pory białołęccy twórcy nie mieli zbyt wielu okazji, by działać wspólnie, tworzyć i prezentować swój dorobek artystyczny. Dzięki działaniom Białołęckiego Ośrodka Kultury, który kładzie nacisk na budowanie relacji z mieszkańcami, w lutym 2018 r. odbyła się pierwsza edycja festiwalu „Białołęka Kulturalna” – inicjatywy, która stworzyła przestrzeń na pracę twórczą oraz prezentację jej wyników na Białołęce.

Na dwóch scenach Ośrodka, przy van Gogha 1 i Głębockiej 66, pojawili się artyści, zespoły muzyczne, działacze i inicjatorzy szeroko pojętej kultury – znani i lubiani białołęczanie, a także zupełnie nowi twórcy, którzy jeszcze nie mieli okazji zaprezentować się szerszej publiczności.

Festiwalowa sobota zaczęła się od spektakli teatralnych dla dzieci: „Pinokia” Pana Teatrzyka, pięknej i pouczającej opowieści o Pinokiu, niezwykłym drewnianym chłopcu, dzięki której dzieci poznają konsekwencje kłamstwa i nauczą się odróżniać dobro od zła, a także „Kulis teatru” Jacka Zienkiewicza, który zaprosił maluchy do wspólnej podróży, podczas której publiczność przeniosła się w magiczny świat sztuki scenicznej.

Popołudnie należało do muzyki, poezji i teatru dla dorosłych. Jan Bzdawka, solista Teatru Muzycznego Roma, przeniósł widzów w magiczny świat broadwayowskich musicali, porywając (wraz z dzieciakami z Ogniska Musicalowego) całą publiczność do tańca. Poetka Sylwia Szeliga zadbała o duchowy wymiar sobotniego wieczoru, grupa Café Cortao zaprezentowała pełną energii i radości muzykę flamenco ze słonecznej Andaluzji a Paweł Burczyk rozśmieszał do łez wypełnioną po brzegi salę widowiskową podczas swojego monodramu „4 tony podłogi”. Sobotnie wydarzenia w BOK-u zostały dopełnione spotkaniem z Bartłomiejem Włodkowskim, które odbyło się w białołęckim ratuszu w ramach promocji albumu jego autorstwa „Tarchomin 80”, ze zdjęciami Wiesława Antosika. Gościem specjalnym był nasz sąsiad Marek Sierocki.

Drugi dzień również zaczął się teatralnie od zabawnego spektaklu o przygodach zagubionej wróżki Fru Fru na motywach baśni J. Ch. Andersena („Spełnione marzenie wróżki Fru Fru”) w wykonaniu Teatru 356 oraz wzruszającej opowieści o piesku („Baśniowy pokoik”) Teatru Dobrego Serca. Następnie widzowie w sali widowiskowej przy Głębockiej wysłuchali rozśpiewanych „Żaniołków” – dzieciaków ze Szkoły Podstawowej nr 355.

Kolejnym punktem programu było znakomite show Artura Barcisia, w którym w zabawny sposób opowiadał o swojej drodze do aktorstwa, zapraszając za kulisy teatru i planu filmowego. Z kolei Warsaw String Players, pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego, zaczarowali publiczność niezwykłym koncertem muzyki klasycznej, w którym można było usłyszeć m.in. utwory Edvarda Griega, Ignacego Jana Paderewskiego czy Krzesimira Dębskiego. Kulminacyjnym punktem programu była gala finałowa połączona z koncertem Sidneya Polaka, podczas której zostały wręczone nagrody dla najbardziej aktywnych mieszkańców Białołęki: Bartosza Dąbrowy, działającego na rzecz młodych mieszkańców Białołęki, Moniki Stawickiej-Drabik, współtwórczyni Teatru 356 oraz Aleksandry Gajewskiej, jednej z założycielek inicjatywy Białołęka Jest Kobietą.

Druga edycja Festiwalu „Białołęka Kulturalna” odbędzie się w dniach 23 – 24 lutego 2019 roku.