Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

GARDEROBA Festiwal Teatrów Niezależnych

REKRUTACJA DO XX JUBILEUSZOWEJ EDYCJI GARDEROBY ZAKOŃCZONA

Zakończyliśmy nabór zgłoszeń do tegorocznej, 20. jubileuszowej edycji Festiwalu Teatrów Niezależnych GARDEROBA. Do wzięcia udziału w eliminacjach zaprosiliśmy teatry niezależne, studenckie i nieinstytucjonalne. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-23.03.2019 r.

Z przesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoni finalistów, którzy będą się prezentować na scenach BOK swoje spektakle i konkurować o Grand Prix. Nagroda trafi również do najlepszego reżysera oraz aktorów.

W tym roku w Jury Festiwalowym zasiądą: Roma Gąsiorowska (aktorka teatralna i telewizyjna),  prof. dr hab. Jacek Kopciński (redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”), Janusz Opryński (kierownik Teatru Provisorium), którzy po obejrzeniu spektakli zakwalifikowanych przez komisję konkursową  wyłonią zwycięzców.

Do końca stycznia poznamy spektakle finałowe tegorocznej edycji Garderoby. Ale to nie wszystko: w tym roku wzorem lat poprzednich miło nam będzie pokazy mistrzowskie Teatru Wierszalin i Teatru Brama. 

Kolejne informacje przekazywać będziemy na bieżąco.

Pliki do pobrania: Regulamin i karta zgłoszenia

Kontakt: a.muczyn@bok.waw.pl, tel. 607 380 184

Festiwal Teatrów Niezależnych GARDEROBA to jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń artystycznych Białołęckiego Ośrodka Kultury i jednocześnie wielkie ogólnopolskie święto miłośników teatru. Pierwsza edycja Festiwalu, znanego wcześniej jako „Garderoba Białołęki”, została zorganizowana w 1999 r. Od tego czasu Festiwal przeszedł długą drogę od lokalnego konkursu do rozpoznawalnego w środowisku teatralnym ogólnopolskiego wydarzenia. Podczas Festiwalu spotykają się, wymieniając doświadczenia, najlepsze zespoły z całego kraju. Ma on charakter otwartego dla publiczności przeglądu połączonego z konkursem, w trakcie którego jury przyznaje nagrody finansowe w czterech kategoriach: najciekawsza inscenizacja, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka oraz najlepszy aktor. Spektaklom konkursowym towarzyszą pokazy specjalne, koncerty, warsztaty i spotkania. Co roku program Festiwalu urozmaicony jest wydarzeniami towarzyszącymi.

W 2018 roku Garderobie towarzyszył pokaz mistrzowski przedstawienia „Orestes” w reżyserii Michała Zadary z CENTRALI oraz koncerty Justyny Jary Pompadur z projektem „Krwawe ballady” i duetu Rebeka. W poprzednich latach były to m.in. „Teczki” Teatru Ósmego Dnia, „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Jana Peszka czy „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” Ireny Jun. Jury, które ocenia inscenizacje to wybitni przedstawiciele środowiska teatralnego. W poprzednich latach w skład jury wchodzili m.in.: Jacek Kosiński, Jarosław Gajewski, Maciej Wojtyszko, Adam Woronowicz, Jacek Sieradzki, Łukasz Drewniak, Irena Jun i Jacek Cieślak. W 2018 roku była to Joanna Trzepiecińska, aktorka teatralna i filmowa, Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” oraz Marcin Zawada, zastępca dyrektora Teatru Syrena i wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu Demoludy.
Oprócz profesjonalnego jury zmagania zespołów oceniała i nagradzała tzw. Loża Teatrów Białołęckich, w skład której wchodzą przedstawiciele teatrów działających w BOK.

Zdobywcą Grand Prix XIX Garderoby Białołęki został  Teatr Układ Formalny za spektakl „#[+#@!? (słowo na G)” .