Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

Kulturaki – rodzinny festiwal kulturalny

Wspólne czytanie na scenie wierszy Brzechwy z Grażyną Szapołowską, koncert Budyń Julka Tuwima, Ostry Dyżur Literacki, 5 niezwykłych stref warsztatowych a także goście specjalni: aktorzy, rysownicy, dziennikarze i podróżnicy. To wszystko wydarzyło się w ramach pierwszej edycji największego rodzinnego festiwalu kulturalnego na Białołęce: KULTURAKI, która odbyła się 15 kwietnia w Białołęckim Ośrodku Kultury przy Głębockiej 66. Tematem przewodnim była LITERATURA.

Współczesne domy kultury już dawno przestały być miejscem, które mają do zaoferowania jedynie stały harmonogram zajęć i zakurzone paprotki na oknach. To miejsca tworzone z myślą o ludziach i dla ludzi, prawdziwe centra wymiany doświadczeń i wzajemnego inspirowania się. Jest to o tyle istotne, że to właśnie często w dzielnicowych instytucjach kultury najmłodsi mają po raz pierwszy kontakt ze sztuką:

 – W Białołęckim Ośrodku Kultury dbamy o potrzeby kulturalne wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy, ale nie ukrywamy, że to potrzeby rodzin z dziećmi są jednym z naszych priorytetów – podkreśla Karolina Adelt-Paprocka, dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury.  – Białołęka to przecież nie tylko najmłodsza dzielnica Warszawy, ale miejsce, gdzie rodzi się najwięcej nowych warszawiaków. Poza tym, doskonale zdajemy sobie sprawę, że to, w jakich wydarzeniach kulturalnych dzieci wezmą u nas udział, może potem kształtować ich przyszłe wybory, już jako świadomych odbiorców kultury. Dlatego też naszą najmłodszą widownię traktujemy bardzo poważnie: zapraszamy najlepszych artystów, szukamy innowacyjnych rozwiązań, często odważnie łącząc różne dziedziny kultury i sztuki. KULTURAKI są tego znakomitym przykładem, dodaje.

Program Festiwalu został skonstruowany w taki sposób, by pokazać, że o literaturze warto rozmawiać na różne sposoby a książka może być doskonałym punktem wyjścia do znakomitej zabawy. Na KULTURAKACH dzieci spotkały się z aktorką teatralną i filmową Grażyną Szapołowską, która wspólnie z dziećmi i ich rodzicami czytałą wiersze Jana Brzechwy, słuchały muzyki Jacka „Budynia” Szymkiewicza, który zabrał najmłodszych w nietypową podróż po klasyce literatury dla dzieci: wierszach Juliana Tuwima, otrzymały receptę na… książkę, przepisaną po specjalnym literackim badaniu. Poza tym odbyła się gra terenowa, wystawa, mnóstwo spotkań i warsztatów dla dzieci od dwóch do kilkunastu lat. Wszystko po to, by inspirować dziecięcą kreatywność, rozwijać wyobraźnię i budzić ciekawość świata.

– Jestem przekonana, że tak różnorodne propozycje trafią do naszych najbardziej wymagających odbiorców, jakimi są dzieci, które – jak nikt inny –  potrafią od razu dać szczerą informację zwrotną. Nikt, kto uczestniczył w Kulturakach, nie miał czasu na nudę.

Kolejna edycja „Kulturaków” wystartuje 20 października 2019 roku.