Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

Nastoletni Klub Dyskusyjny

„Kim będziesz w przyszłości? Tym, kim będziesz chciał!” (retransmisję spotkania z Jarosławem „Biszem” Jaruszewskim i Grupą Filmową Darwin zobaczysz na naszym kanale YouTube)

Retransmisja spotkania z Jarosławem „Biszem” Jaruszewskim i Grupą Filmową Darwin na YouTube 

„Hejt nasz powszedni” (retransmisję spotkania z Konradem Dulkowskim, Zuzą Jabłońską i Marcinem Maciejczakiem zobaczysz na na naszym kanale YouTube)

Retransmisja spotkania z Konradem Dulkowskim, Zuzą Jabłońską i Marcinem Maciejczakiem na YouTube 

„Twój głos ma znaczenie!” (retransmisję spotkania z prof. Adamem Bodnarem, Karolem Paciorkiem i Jadwigą Klatą zobaczysz na naszym kanale YouTube.

Retransmisja spotkania z prof. Adamem Bodnarem, Karolem Paciorkiem i Jadwigą Klatą na YouTube.

„Nie ocalimy wszystkiego, warto spróbować choć część” (retransmisję spotkania z Grzegorzem Mikoszą i Łucją Kudłą zobaczysz na naszym kanale YouTube)

Retransmisja spotkania z Grzegorzem Mikoszą i Łucją Kudłą na YouTube

„Nie musisz sobie radzić sam – daj sobie pomóc!” (retransmisję spotkania z Aleksandrą Inatowicz-Łubiańską i Aleksandrą Iwanowską zobaczysz na naszym kanale YouTube)

Retransmisja spotkania z Aleksandrą Inatowicz-Łubiańską i Aleksandrą Iwanowską na YouTube

 

O PROJEKCIE

„Ta dzisiejsza młodzież” to jutrzejsza grupa dorosłych. Ludzi, którzy będą brać udział w życiu społecznym, kulturalnym, politycznym i ekonomicznym kraju – którzy poprzez swoje działania będą je kreować. Czy wystarczająco dużo poświęca się uwagi, by ta grupa ludzi była mogła wyrosnąć na świadomych, empatycznych i krytycznie myślących obywateli? Według nas – zdecydowanie zbyt mało. Białołęcki Ośrodek Kultury dostrzega ogromny potencjał ukryty w młodych ludziach oraz potrzebę jego wykorzystania. By to się stało, najpierw chcemy zaprosić nastolatków do dialogu, oddać im głos, poznać ich potrzeby oraz punkt widzenia na różne kwestie.

Wychodząc z tego założenia, Białołęcki Ośrodek Kultury zrealizował pilotażowy projekt „Nastoletni Klub Dyskusyjny”. Rozmawialiśmy z młodzieżą w towarzystwie ekspertów, praktyków i zaproszonych gości – na różne, nierzadko trudne tematy.

Projekt skierowany był do młodzieży w wieku 14-19 lat z terenu Warszawy i okolic. Ze względu na obostrzenia pandemiczne, zostały zrealizowane w formie streamingu online.

Nastoletni klub dyskusyjny - ilustracja do projektu

Pasja, hejt, ekologia, współczesny patriotyzm i zdrowie psychiczne –  na tym skupialiśmy się podczas I edycji Klubu. Do rozmów zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych (Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Fundację Nasza Ziemia, Fundację Itaka) oraz młodych artystów m.in. Jarosława „Bisza” Jaruszewskiego, Marka Hucza i Jana Jurkowskiego z Grupy Filmowej Darwin oraz Marcina Maciejczaka. Udział w dyskusji wziął również Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar.

Nasze cele? Były to przede wszystkim edukacja i wsparcie młodych ludzi – kształtowanie aktywnych postaw i nauka krytycznego myślenia. To także wspieranie ich pewności siebie, poprzez budowanie bezpiecznej przestrzeni do wyrażania własnych myśli.

Nastoletni Klub Dyskusyjny został objęty Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Patronami Medialnymi projektu były Gazeta Wyborcza i Radio Eska.

Regulamin Nastoletniego Klubu Dyskusyjnego