Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Projekty

nastoletni klub dyskusyjny

„Ta dzisiejsza młodzież” to jutrzejsza grupa dorosłych. Ludzi, którzy będą brać udział w życiu społecznym, kulturalnym, politycznym i ekonomicznym kraju – którzy poprzez swoje działania będą je kreować. Czy wystarczająco dużo poświęca się uwagi, by ta grupa ludzi była mogła wyrosnąć na świadomych, empatycznych i krytycznie myślących obywateli? Według nas – zdecydowanie zbyt mało. Białołęcki Ośrodek Kultury dostrzega ogromny potencjał ukryty w młodych ludziach oraz potrzebę jego wykorzystania. By to się stało, najpierw chcemy zaprosić nastolatków do dialogu, oddać im głos, poznać ich potrzeby oraz punkt widzenia na różne kwestie.

Wychodząc z tego założenia, Białołęcki Ośrodek Kultury realizuje pilotażowy projekt „Nastoletni Klub Dyskusyjny”. Będziemy rozmawiać z młodzieżą w towarzystwie ekspertów, praktyków i zaproszonych gości – na różne, nierzadko trudne tematy.

Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 14-19 lat z terenu Warszawy i okolic. Na spotkania w formule stacjonarnej (do 60 osób) będą obowiązywały bezpłatne zapisy. Część spotkań będzie transmitowana w formie online za pośrednictwem social mediów Białołęckiego Ośrodka Kultury.

Zakładamy pięć dyskusji. Pasja, hejt, ekologia, współczesny patriotyzm i zdrowie psychiczne –  na tym chcemy się skupić podczas I edycji Klubu. Do rozmów zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych (Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Fundację Nasza Ziemia, Fundację Itaka) oraz młodych artystów m.in. Jarosława „Bisza” Jaruszewskiego, Marka Hucza i Jana Jurkowskiego z Grupy Filmowej Darwin oraz Marcina Maciejczaka. Swój udział w dyskusji zapowiedział również Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar.

Nasze cele? To przede wszystkim edukacja i wsparcie młodych ludzi – kształtowanie aktywnych postaw i nauka krytycznego myślenia. To także wspieranie ich pewności siebie, poprzez budowanie bezpiecznej przestrzeni do wyrażania własnych myśli.

Nastoletni Klub Dyskusyjny został objęty Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Patroni Medialni projektu to Gazeta Wyborcza i Radio Eska.

Harmonogram spotkań:

  • 29 kwietnia godz. 18:00, Głębocka 66 – „Kim będziesz w przyszłości – tym kim będziesz chciał”
  • 13 maja godz. 18:0 – „Hejt nasz powszedni”
  • 27 maja godz. 18:00 – „Twój głos ma znaczenie!”
  • 10 czerwca godz. 18:00 – „Nie ocalimy wszystkiego, warto spróbować chociaż część”
  • 24 czerwca godz. 18:00 – „Nie musisz sobie radzić sam – daj sobie pomóc!”

Regulamin Nastoletniego Klubu Dyskusyjnego