Uruchom wersję wysokiego kontrastu strony Powiększ wielkość textu na stronie

Wydarzenia

Sztuki i sztuczki | Familijny cykl plenerowy

„Sztuki i sztuczki” to cykl familijnych wydarzeń plenerowych nawiązujący do tradycji teatru wędrownego i sztuk kuglarskich. Podczas sierpniowych spotkań na dzieci i rodziców czekają spektakle form lalkowych, warsztaty teatralne i muzyczne, pokazy kuglarskie i cyrkowe. Wystąpią m.in. Teatr Falkoshow, Walny teatr, Zespół Foliba oraz Teatr Małe Mi.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Na warsztaty obowiązują zapisy. Prosimy o kontakt z naszymi Kasami: tel. 22 300 48 00 wew. 1, 2; kasa@bok.waw.pl
Zapisy ruszają od 6 lipca 2021 r.

 

SZTUKI i SZTUCZKI  PROGRAM WYDARZENIA

7 sierpnia, godz.12.00-16.00, Park Magiczna

 

 • 12.00-13.45 TEATR FALKOSHOW

Spektakl „Ballada cygańska” + WARSZTATY POKAZOWE TEATRU ANIMACJI

Wydarzenia przeznaczone są dla dzieci od 3. roku życia, nie wymagają zapisów.

„Ballada cygańska” to spektakl teatru ruchomych zmechanizowanych kolorowych obrazów inspirowany elementami biografii przodków aktora. Przedstawienie w przystępny sposób dotyka wielokulturowości. To spektakl o poznawaniu swojej tożsamości i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, a także o kształtowaniu odpowiedzialności za siebie i innych. Zachęca do rozmowy z dziećmi na temat pochodzenia, tolerancji i szacunku. W balladzie cygańskiej poznajemy Walerię – cygańską dziewczynkę, która z rodzicami wędruje taborowym wozem przez Polskę. Oczami dziewczynki oglądamy wypełniony opowieściami, kolorami, dźwiękami, tańcem, muzyką, przyrodą oraz pracą romski świat. W co się bawiły romskie dzieci? Czym skończy się zachwyt pociągiem? Czym zajmowali się Romowie? Co się wydarzy w dorosłym życiu Walerii?

W trakcie warsztatów dzieci doświadczają procesu tworzenia teatru plastycznego. W aktywny sposób, występując na scenie,  poznają różne formy teatru lalek, odkrywają wagę roli scenografii oraz muzyki, poznają technikę podkładania głosu lalkowym postaciom. Są współtwórcami improwizowanych etiud, podczas których dotykają specyfiki pracy aktora-lalkarza

 

 

 

 • 14.00-16.00 Klaunada dla dzieci (i/lub dorosłych)

Warsztaty ze spontaniczności z Mają Łukomską dla dzieci i dorosłych

Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci od 8. roku życia, obowiązują zapisy w naszych Kasach!

Od prowadzącej: „Podczas warsztatu przeprowadzę Was przez różne gry i proste zadania w parach, w grupach i solo, które pozwolą wam uwolnić się od i zaakceptować poczucie wstydu, wyłączyć planujący umysł, usłyszeć stłumione impulsy i emocje. Wszystko po to aby wejść w stan zabawy i ‘flow’ – poczucia wolności, uskrzydlenia i pełnej przyjemności z działania. Tam poszukasz swojego clowna. Clown to powrót do stanu dziecięcego zachwytu, do świata gdzie panują przyjemność, odkrywanie i figlarność (…) Ten warsztat jest dla każdego kto chce spotkać się ze swoją wrażliwością, głupotą, otworzyć się na autentyczny kontakt z innymi ludźmi w działaniach scenicznych lub w kontaktach osobistych.”

 

14 sierpnia, 12.00-15.00, Park Picassa

 

 • Mosaic – cyrkowe atrakcje i Mosaic Circus Orchestra

Pokazy, animacje i warsztaty cyrkowe, parada z instrumentami.

Wydarzenia nie wymagają zapisów.

Tego dnia czekają na Was:

 • Parada z instrumentami na rozpoczęcie wydarzenia 
 • Warsztaty cyrkowe z artystami (nauka żonglowania, wirujące talerze, niskie szczudła, diabolo) 
 • Pokaz cyrkowy (wesołe gagi z publicznością) 
 • Animacje ruchowe i konkursy (kręcenie hula-hop, zabawy z liną, zadania do muzyki) 
 • Warsztaty cyrkowe z artystami (mini rowerek, pojki, flowerstick) 
 • Kolorowa parada oraz wspólne zdjęcie 

 

21 sierpnia, 11.00- 14.30, plener przed van Gogha 1

 

 • 11.00-13.00 WALNY TEATR – spektakl „Noe”. Po spektaklu odbędą się warsztaty „Teatr z niczego”

Warsztat po spektaklu przeznaczony jest dla dzieci od 7 roku życia, obowiązują na niego zapisy w naszych Kasach.

Od autorów: „Noe to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Sprowokowany sytuacją sam staje się instrumentalistą. Zaczyna używać instrumentów, których dźwięki i słowa wskazują na zbliżający się nieuchronnie koniec. Dyrygent próbuje ten koniec powstrzymać, odwlec w czasie używając różnych forteli. Tworząc na żywo i historię imuzykę. Publiczność, zostaje wciągnięta do zabawy w odwlekanie końca. Do czasu, kiedy Dyrygent – Noe nie wsiada na Arkę – zaczyna koncert wraz z wybranymi przez siebie widzami. Koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem,…wysadza na ląd żonę i zwierzęta i płynie dalej. Potop wciąż topi, Noe wciąż topi.”

 

 

 • 13.00- 14.:30 Łukasz Dembiński (zespół FOLIBA) – warsztaty gry na bębnach afrykańskich dla dzieci i młodzieży

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 4. roku życia, obowiązują na nie zapisy w naszych Kasach.

Od prowadzących: „Zajęcia skierowane są do dzieci, młodzieży, mają charakter edukacyjny. Przybliżamy uczestnikom tradycję, kulturę i muzykę krajów Afryki Zachodniej. Instruktorzy opowiadają o instrumentach, na których grają. Dzięki zajęciom dzieci i młodzież rozbudzą swoją kreatywność, a wielokulturowa tematyka zajęć zwiększy ich otwartość na świat. Warsztaty edukacyjne to spotkanie z Afryką i podróż po Czarnym Lądzie, która ukazuje uczestnikom różnorodność świata oraz sprzyja kształtowaniu postaw tolerancyjnych, a także uczy szacunku względem drugiego człowieka. Uczestnicy warsztatów poznają tradycję, kulturę i muzykę krajów Afryki Zachodniej oraz instrumenty, które pochodzą z tamtego regionu. Rozwijają koncentrację, koordynację, pewność siebie, cierpliwości i wytrwałość. Uczą się podstaw rytmiki i techniki gry na bębnach (w zależności od wieku). Rozbudzają wyobraźnię i kreatywność.”

 

28 sierpnia, 12.00-16:30, Park Magiczna

 

 • 12.00-14.00 – TEATR MAŁE MI: spektakl „Księżycowe opowieści” + warsztaty „Trzecia strona kija”

Warsztat po spektaklu przeznaczony jest dla dzieci od 3 roku życia i ich rodziców, obowiązują na niego zapisy w naszych Kasach.

Od autorów: „Każdy z nas jest Kosmicznym Podróżnikiem. Od najmłodszych lat otacza nas Kosmos naszego domu, podwórka, przedszkola, szkoły i jeszcze ten wysoko nad naszymi głowami – Przeogromny Wszechświat – który wyłania się gwieździstą nocą. W naszej codziennej Kosmicznej Podróży, wciąż zadajemy sobie pytania: dlaczego, po co, jak, skąd? Czym jest mądrość, miłość, wolność, czy warto być dobrym, jak być szczęśliwym?

W spektaklu „KSIĘŻYC’owe OPOWIEŚCI” przedstawiamy pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur. Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób – odpowiada na nie. Postacią łączącą wszystkie historie jest Luna, Selene, Sahar, Moon, Czandryma, Miesiąc, Łapacze snów, łapacze opowieści, indiańscy wojownicy… (…)”

 

 

 

Warsztat dla dzieci i ich opiekunów składa się z dwóch części:
1. Teatralna rozgrzewka wyobraźni – ćwiczenia integrujące grupę, rozluźniające, budzące kreatywność.
2. Praca z rekwizytem teatralnym: uczestnicy warsztatów używając kija, tworzą postaci sceniczne, a następnie opracowują krótkie scenki teatralne z ich udziałem. Z patyków, sznurka i przygotowanych materiałów dzieci tworzą własne postaci do zabawy w teatr.

 

 • 14.30-16.30 – Teatr Igraszka: spektakl „Wiślana opowieść” + warsztaty teatralne, na których dzieci mogą zbudować własne lalki teatralne

Warsztat po spektaklu przeznaczony jest dla dzieci od 7. roku życia, obowiązują na niego zapisy w naszych Kasach.

Od autorów: „Od pewnego czasu nad Wisłą zaczęły się dziać niepokojące rzeczy, rzeka coraz wolniej płynie, a z jej nurtów słychać tajemnicze dźwięki, czyżby coś jej dolegało? Zaniepokojeni tym Sum i Czapla, postanawiają zgłębić tajemnicę. Podczas wyprawy Sum, poznaje chłopca Antka, który także chce rozwikłać wiślaną zagadkę. Okazuje się, że w Wiśle zamieszkał Potwór Śmieciej… Wszystkich, którym nie jest obojętny los Królowej polskich rzek, serdecznie zapraszamy na autorską bajkę o wartkiej akcji, mądrym przesłaniu i pięknych piosenkach.”

Uczestnicy warsztatów po krótkim omówieniu zagadnienia teatru lalek, robią własnoręcznie lalki teatralne, za pomocą których można  w prosty sposób zaaranżować etiudę na dowolny temat.  Warsztaty przeznaczone są dla dzieci sprawnych manualnie.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem cyklu oraz przypominamy, że na wydarzeniu obowiązuje zakrywanie ust i nosa.